Partnerünk  

Gecco Étterem Kaposvár

TUDTA-E?

   Magyarországon az emberek szemének az esetek 60%-ban van valamilyen fénytörési hibája. Az éleslátás hiánya zavarja a napi feladatok elvégzését, és az éleslátással szemben támasztott követelmények is egyre nőnek.   Gondoljunk a gyorsuló közlekedésre, a feszített computeres munkára, illetve a sok stresszre, ami igénybe veszi szemünket is.
  faradt 
   Üzletünkben mindezen életmódbeli változásokat szem előtt tartjuk, és a dolgozók látását a napjainkban létező legmodernebb látásjavító eszközök segítségével optimáljuk. Munkánk során különös hangsúlyt fektetünk a két szemes együttlátás tökéletes összehangolására.
   
A korszerű irodatechnika elengedhetetlen kelléke a számítógép. Ma már elképzelhetetlen egy jól működő cég kiterjedt számítógépes hálózat nélkül.   
    
  Szemészeti szempontból mind a gép monitora, mind pedig a műfény világítás fokozott megterhelést jelent az emberi szem számára, ami a koncentráció csökkenésében és a gyors fáradásban nyilvánul meg. 
  

A szem fáradását két tényező okozza.

Egyrészt a nagy energiájú kék színű ( 380-450 nm ) fénysugarak jelentősen terhelik az emberi szemet, másrészt a számítógépek monitora és a műfény a természetesnél nagyobb arányban tartalmaz, a sárga tartományban lévő (500-550 nm) fénysugarakat.

A fáradt munkatársak hibákat követnek el, és nem tudják munkájukat kellő hatékonysággal végezni. 
 
    
   Az általunk ajánlott monitorszűrő rétegzés szelektíven szűri a káros ultraibolya sugarakat és a képalkotást rontó kék színű fénysugarakat. Ez a réteg a sárga és a zöldessárga színtartományban is szelektíven szűri a fénysugarakat, ezáltal jelentősen csökkenti a szem kifáradását, növeli a kontraszthatást, ami javítja a számítógépes jelek felismerhetőségét, ezért javasoljuk mindazoknak, akik monitor vagy más képernyő előtt, illetve műfény megvilágításnál dolgoznak.

 

Progresszív vagy multifokális lencsék

A progresszív szemüveglencsék perspektívája
 
Az évek múlásával – ahogyan minden szövetünk – szemünk is öregszik, veszít rugalmasságából. 45 éves kor fölött szemlencsénk már kevésbé képes az alkalmazkodásra, ilyenkor tapasztaljuk, hogy kezünk nem elég hosszú az újságot tartani, olvasószemüvegre van szükségünk, hogy közelre kényelmesen és tisztán lássunk. A szem ilyen típusú „elfáradása” természetes folyamat, ahogyan az ősz hajszálak vagy a nevetőráncok megjelenése is. Bár az öregedési folyamatokat megváltoztatni nem tudjuk, modern világunkban a technológia vívmányainak köszönhetően az ezzel járó kellemetlenségek már hatékonyan enyhíthetőek. Erre a célra fejlesztették ki a progresszív szemüveglencséket, amelyek egyidejűleg teszik lehetővé a közeli és távoli látásproblémák korrigálását.

 
Mire jó a progresszív lencse?
 
Sokaknak ismerős jelenet a szemüvegekkel való zsonglőrködés vásárlás közben: homályos az árcédula vagy a ruhacímke, hiszen a távolra látó szemüveg nem ad közelre éles képet. Cserélgetjük a szemüvegeket, miközben az éppen nem használatos okulárét nem tudjuk hová tenni, míg végül már azt sem találjuk, ami az orrunk előtt van: az éppen rajtunk lévő szemüvegünket!
 
A problémára megoldást jelenthet egy bifokális, azaz kétfókuszú szemüveg beszerzése, amelyben kis belecsiszolt ablak szolgálja a közelre látás élességét. Ennek hátránya azonban, hogy – mivel csak két fókuszponttal rendelkezik – éles választóvonal van a távoli és a közeli dioptriák között, így a köztes terület homályos marad, valamint zavaró a hirtelen képugrás. Köztes távolságra – például ha valaki számítógépen dolgozik – nem használható, mert az átmeneti dioptria érték hiányzik belőle. Szintén a bifokális szemüveg ellen szól, hogy jellegzetes, felismerhető kialakítása miatt nem túl esztétikus, és elárulja a korunkat: öregasszonyossá, öregemberessé teszi viselőjét.
 

A legmodernebb és egyben legkényelmesebb megoldás
 
A legmodernebb és egyben legkényelmesebb megoldás a 45 év felettiek látásproblémájára a progresszív szemüveglencse, amellyel zavartalan látómező tárulhat elénk. Ez a multifokális lencse megszámlálhatatlanul sok fókuszponttal rendelkezik, ezért nem csak távolra és közelre, hanem bármilyen távolságra éles képet ad. A progresszív jelző a dioptria fokozatos (azaz progresszív) változására utal.
 
A kiszélesedett látómező autóvezetés közben is nagy könnyebbséget jelent, mert nem csak a szélvédőn túli világot, hanem a műszerfalat is kiválóan látjuk vele. Nincs többé szemüveg-zsonglőrködés, nincs képugrás, a progresszív szemüveg stabilitást és komfortérzetet ad. A bifokális lencsével ellentétben kívülről ugyanúgy néz ki, mint egy hagyományos szemüveg, nem árulja el a korunkat. Előnye, hogy nagyon tartós, hiszen nem hánykolódik a táska mélyén, hanem egész nap, bármilyen élethelyzetben viselhetjük.
 
A progresszív szemüveglencsék viseléséhez hozzá kell szoknunk, meg kell tanulnunk a használatukhoz szükséges fej- és szemmozgást. A rövid ideig tartó szokatlan érzést azonban megéri elviselni, hiszen később meghozza gyümölcsét, a progresszív lencse által nyújtott előnyök bőven kárpótolnak érte.
 

Tippek és tanácsok:
  

  • A lencse megszokására nyugodt időszakot – például hétvégét – válasszunk. Reggel, kipihent szemmel kezdjünk neki a tanulásnak.
  • Abban az esetben se menjen el kedvünk a progresszív lencse viselésétől, ha nem nyújt azonnal megfelelő komfortérzetet - a megszokás napokig, bizonyos embereknél akár 1-2 hétig is eltarthat.
  • Feltétlenül olyan progresszív lencsét válasszunk, ami mellé a gyártó megszokási garanciát vállal. Ha mégsem sikerül hosszá szoknunk, akkor lencsetípustól függően vagy kicserélik más típusú lencsére.

A különböző kategóriájú progresszív lencsék között jelentős különbségek vannak, ezért álljon itt alább egy kis útmutató:

A legmodernebb lencsék esetében jóval rövidebb a megszokási idő, mert ezeket a természetes szemmozgás és fejtartás figyelembe vételével alakították ki. Így nem kell változtatnunk berögzült szokásainkon.
   
A progresszív lencsék egyedüli hátrányának tartják, hogy a lencse szélső részein (perifériáján) holt tér van, azaz ezeken a helyeken nem nyújt éles képet. A legújabb fejlesztésekkel ezt a homályos területet minimálisra csökkentették a gyártók. Minél korszerűbb lencsét vásárolunk tehát, annál nagyobb területen látunk élesen, s úgy érezzük, hogy kitárul előttünk a világ. Jó példa erre, hogy autóvezetés közben a külső visszapillantó tükrök használata sem okoz többé problémát. 
  
A szemüvegesek lépcsőn lefelé sokszor bizonytalannak érzik a járást, mert a kevésbé korszerű szemüvegekben torzítva látják, hogy valójában hol van a következő lépcsőfok. A legmodernebb progresszív szemüveg megoldást nyújt erre a problémára is, a fokozatos dioptria-átmenetnek köszönhetően.

 

Rövid reklámfilm a VARILUX lencsékről >>